17 cze 2015

Rodzaje wegetarianizmu



O wegetarianach wciąż wiemy za mało. Uznajemy ich za pokręconych ludzi, którzy wmawiają światu swoją dziwną teorię żywieniową. Z reguły nie jedzą mięsa a co więcej, to już trudno stwierdzić. Kontrowersyjni czy nie? Czy wszyscy jedzą to samo? Otóż okazuje się, że nie zupełnie. Istnieje bowiem kilka odmian wegetarianizmu, przy czym każda z nich posiada swoje nieco odrębne reguły gry. Jeśli planujesz zostać wegetarianinem, przeczytaj niniejszy artykuł, a dowiesz się, że jedna nazwa odnosi się do kilku rodzajów, z których możesz wybrać coś dla siebie.


Laktoowowegetarianizm
Jedna z łagodniejszych odmian wegetarianizmu. Jak wszystkie inne, niweluje z jadłospisu wszelkie produkty mięsne oraz takie, których miejscem pochodzenia jest rzeźnia. W związku z tym laktoowowegetarianin może odmówić zjedzenia sera (w którym zawarta jest podpuszczka – enzym pochodzący z żołądka cieląt) albo galarety (w skład której wchodzi żelatyna pozyskiwana z kości zwierzęcych). Z drugiej strony dopuszczają oni spożywanie nabiału (mleka i jego przetworów za wyjątkiem sera) , jaj oraz miodu.



Laktowegetarianizm
Jak widać, z nazwy zniknął człon „owo”, oznaczający jaja. Oznacza to, że wegetarianie tego typu likwidują ze swojej diety wszelkie produkty mięsne, w tym ryby, drób oraz przetwory, a także te pochodzące z rzeźni oraz jaja. W diecie dopuszczalne są produkty roślinne, mleko i jego przetwory. Jest ona najczęściej stosowana wśród wyznawców hinduizmu i buddyzmu, wiąże się bowiem z ich systemem filozoficznym oraz wiarą w reinkarnację.



Owowegetarianizm
Tutaj nieco odmienna sytuacja, bowiem nie dopuszczalne jest spożywanie wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem jajek. Dlatego więc owowegetarianin nie poczęstuje się miodem, szklanką mleka czy galaretką owocową, ponieważ te produkty zawierają w sobie elementy pochodzące typowo od zwierząt. Trudno wytłumaczyć, dlaczego owowegetarianie dopuszczają w diecie akurat jaja, jednak można uznać, że to jest po prostu kwestia indywidualnego gustu.



Weganizm
Rygorystyczna odmiana wegetarianizmu, choć, według jej użytkowników uznawana za odrębny styl życia. Weganie rezygnują całkowicie ze wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego: jaj, mięsa, miodu, mleka i jego przetworów, produktów pochodzących z rzeźni. Jedzą tylko i wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, twierdząc, że w ten sposób ratują zwierzęta i przyczyniają się do przywrócenia właściwego porządku świata. W celu uzupełnienia niedoborów witamin z grupy B, spożywają jedynie suplementy diety oraz stosują zamienniki mięsa, takie jak: tofu, mleko i nabiał sojowy, majonez wegański i tempeh.



Frutarianizm (Fruktowegetarianizm)
Najbardziej rygorystyczna odmiana wegetarianizmu, eliminująca z diety produkty pochodzenia zwierzęcego (miód, mięso, mleko, etc.) oraz owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby całą roślinę. Co to oznacza? Dozwolone jest spożywanie owoców danej rośliny, np. jagód, pomarańczy, jabłek, bakłażanów, kabaczków, ogórków, ale przykładowo marchewek już nie (z ziemi wyrywamy całą roślinę).

Tekst opublikowany na: Poligraf.az.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz