11 paź 2014

Na co pomaga czosnek?


Znany od wieków, często stosowany w kuchni, idealny do podkreślenia walorów smakowych szeregu potraw. Znany i lubiany, chociaż przez niektórych uważany za wyjątkowo śmierdzący. Często stosowany także w ziołolecznictwie, szczególnie stosowany przy przeziębieniach. Jakie właściwości posiada czosnek i dlaczego jest takim idealnym remedium na większość dolegliwości? Przekonajcie się, sprawdzając jakie właściwości posiada ta niezwykła roślina. Przy okazji sprawdzicie, czy znane wam metody zastosowania czosnku są zwykłą legendą, a może jedną z niewielu prawd zdrowotnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Także – czosnek, do dzieła!


Słów kilka o czosnku
Bulwa czosnku złożona jest z kilku, czasem kilkunastu ząbków, które posiadają największe działanie lecznicze. Roślina ta także posiada charakterystyczny zapach, który spowodowany jest wydzielaniem alicinu, czyli S-tlenku disulfidu diallilowego. Właśnie alicin jest największym bogactwem czosnku, ponieważ udowodniono, że posiada on dużo większe działanie niż penicylina lub tetracyklina. Dodatkowo czosnek posiada w sobie związki siarki, które skutecznie eliminują grzyby i bakterie.



Ogólne właściwości czosnku
Ta apetyczna, choć specyficznie pachnąca roślina może być stosowana  do walki z wirusami, zakrzepami oraz pasożytami. Jest uznawana za naturalny i najlepszy antybiotyk, dlatego śmiało można go stosować przy bakteryjnych zapaleniach górnych dróg oddechowych lub miejscowo przy zmianach skórnych. Dodatkowo posiada właściwości przeciwgrzybicze i jest naturalnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się zdrowiem i urodą.



Jakie dolegliwości leczy czosnek?
Tą niezwykłą roślinę poleca się przy leczeniu infekcji układu oddechowego – zapaleniach oskrzeli, krtani, a także bólach gardła czy powszechnie znanym przeziębieniu. Idealnie zwalcza grypę, ponieważ jedynym znanym obecnie środkiem, który skutecznie walczy z wirusami. Czosnek używa się także przy leczeniu infekcji ucha oraz pleśniawek jamy ustnej czy pochwy. Dodatkowo zmniejsza wydzielanie flegmy w oskrzelach płucnych i rozwiązuje problemy układu pokarmowego, przykładowo zgagę, wzdęcia lub niestrawność. Polecany jest cukrzykom, ponieważ czosnek silnie oddziałuje na trzustkę, pobudzając przy tym wytwarzanie się insuliny. 



Kto powinien unikać czosnku?
Teoretycznie ta roślina jest polecana każdemu, kto posiada jakiekolwiek problemy zdrowotne. Ważne jednak, aby nie przesadzać z nadmiernym jego spożywaniem, ponieważ można osiągnąć efekt całkowicie odwrotny od tego, który chcieliśmy osiągnąć. Nie poleca się go kobietom w ciąży oraz karmiącym piersiom, ponieważ przenika do krwi i pokarmu. Osoby posiadające niskie ciśnienie tętnicze powinny najpierw skonsultować się z lekarzem zanim zaczną stosować czosnek w celach leczniczych. Może on bowiem spowodować zbytnie obniżenie ciśnienia, prowadzące do zapaści. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz